Klimatyzacja w samochodzie nie jest już traktowana jako dobro luksusowe, chyba że? przestała należycie działać, a wtedy ? zwłaszcza w okresie letnim ? odczujemy jej brak. Zdajemy sobie sprawy, jak ważny jest to element w Państwie aucie, zatem służymy kompleksową pomocą z tego zakresu.

Serwis klimatyzacji może być niezbędny, jeśli dojdzie do jakichkolwiek nieszczelności. Mogą one powstawać np. przez starzenie się gumowych uszczelnień. Najczęściej ten problem dotyczy klimatyzacji, które przez dłuższy czas nie były uruchamiany. Dlatego muszą Państwo pamiętać, żeby nawet zimą od czasu do czasu ją włączyć, aby smarne dodatki nie zdążyły się wytrącić z płynu.

Uważamy, że dla pewności warto nawet raz na dwa tygodnie schłodzić wnętrze auta, chociaż pogoda na zewnątrz ? delikatnie mówiąc ? odradza takie praktyki. Wystarczy kilka minut, a proszę uwierzyć, że to przedłuży żywotność klimatyzacji. Kluczowa jest regularność.

Mimo prawidłowej eksploatacji, warto przynajmniej raz w roku odwiedzić nasz serwis klimatyzacji, a my dokonamy niezbędnych testów, aby wykluczyć wszelkie nieprawidłowości. Przede wszystkim zweryfikujemy poprawność działania sprężarki, a także skuteczność chłodzenia całego układu. Należy także skontrolować poziom ilości czynnika chłodzącego. Jeśli zajdzie taka konieczność, zapewniamy profesjonalne odgrzybianie klimatyzacji oraz wymianę filtra kabinowego.

Jeśli mamy do czynienia z automatyczną klimatyzacją, w takiej sytuacji podłączymy tester do gniazda diagnostycznego, aby móc odczytać wszystkie błędy sterownika, co jest bardzo istotne w przypadku ewentualnej naprawy. Natychmiast otrzymujemy informację na temat spadku ciśnienia i innych nieprawidłowości, które wpływają na działanie klimatyzacji.

Dla pewności zaglądamy do książki serwisowej i przeprowadzamy dokładny wywiad z właścicielem samochodu, aby zapytać, kiedy ostatnio odwiedzał serwis klimatyzacji. Jest to szczególnie istotne, ponieważ co roku ? co jest zupełnie naturalne ? ulatnia się nawet 10 procent czynnika roboczego. Dzięki temu jesteśmy  stanie określić, czy mamy do czynienia z nieszczelnością.

Jeśli chodzi o wspomniany filtr kabinowy, to polecamy go wymieniać ? również dla naszego zdrowia ? dwa razy w roku ? wiosną oraz przed zimą. Latem ? z wiadomych przyczyn ? najintensywniej używamy klimatyzacji, zatem pyłki w nadmiarze gromadzą się w układzie. Poza tym, rzadko serwisowana klimatyzacja generuje nieprzyjemne zapachy, więc warto pomyśleć o swoim komforcie jazdy.